Curling Club Loimaa - Jäätävän hyvä seura!

 

Rento, mukava ja huumorilla harjattu joukko kurlaajia toivottaa sinut tervetulleeksi kivikovaan seuraan. Sinä liu'ut, minä harjaan - saadaan nänniin koko kivisarja!

Olet tervetullut harjoittelemaan tai kilpailemaan kanssamme antoisan jääpelin seuraan - jäätävän hyvään seuraan!

 

CC Loimaa tiedottaa



Loimaan Curling puulaaki 2012



Loimaan curling puulaaki pelataan curling putkessa tammi-maaliskuun välisenä aikana. Ensimmäiset pelit alkavat tammikuun ensimmäisellä viikolla. Yritykset, kaveri porukat, yhdistykset, kaupunginosa joukkueet ym. kaikki ovat tervetulleet osallistumaan puulaakiin. Joukkueessa  max 6 pelaajaa, tietyin varauksin voi olla enemmänkin. Pelejä voi pelata minimissään 3 pelaajalla. Joukkue rajoituksista vielä max 2 seuran pelaajaa/joukkue. Joukkueille taataan minimissään 5 peliä. Ilmoittautumiset ja tiedustelut seuran sähköpostiin curlingloimaa@gmail.com. Ilmoittautumiset viimeistään 27.12.2011. Pelien hinta tulee olemaan 50 euroa/joukkue/peli.

 


Curling Club Loimaan seuranmestaruuskilpailut

 

Tiistaina 13.12. oli vuorossa rästipeli Jalonen-Huru-Ukot. Nyt onneksi molemmat joukkueet olivat saaneet tarvittavat 3 pelaajaa. Ensimmäisessä päässä Huru-Ukot saivat viimeisen kiven turvin yhden pisteen. Toisessa päässä Team Jalosella olisi ollut mahdollista ottaa 2 pistettä, mutta kapteeni Jalosen viimeinen heitto jäi aavistuksen lyhkäiseksi. Joten yksi piste Jaloselle. Toisessa ja kolmannessa päässä Jalonen varasti kummastakin 2 pistettä. Johtuen osittain siittä että poistot onnistuivat paremmin ja jäänliukkaus oli paremmin hallinnassa. Viidennestä päästä Jalonen sai taas painetta pesään. Ennen Huru-Ukkojen viimeistä heittoa, Jalosella oli 4 pistekiveä. Mutta kapteeni Rinne heitti loistavan määrämittaisen ykköseksi. Joten 5.pään jälkeen tilanne oli 5-2 Jalosen joukkueelle. Viimeisessä päässä Jalonen pelasi taktisesti oikein poistamalla aina Huru-Ukkojen kivet pois. Toki Jalosen 3.heittäjä Lintukangas heitti viimeisen heittonsa ohitte, lisäten näin jännitystä ja painetta kapteeni Jaloselle. Kapteeni Jalonen kesti paineet ja heitti tuplapoiston ekalla kivellä ja näin ratkaisi joukkueelleen voiton. Pelin lopputulos oli 6-2 Jaloselle. Tähän voisi vielä lisätä kommentin, että nyt jäät olivat hyvät ja siinä oli ilo pelata.

 

Kilpailut ovat runkosarjan viimeistä kierrosta vaille. Viimeinen kierros pelataan huomenna keskiviikkona 14.12. klo 17 alkaen. Ensimmäisessä pelissä kohtaavat Huru-Ukot ja Jääveivi. Ja iltapelissä Jalonen ja Stonehenget. Kierroksen panoksena on vielä runkosarjan ykköspaikka ja näin ollen suora finaalipaikka tarjolla. Hallitseva mestari Matarmaa on jo pelannut kaikki pelinsä ja johtaa tällä hetkellä sarjaa. Tasapisteissä on Jalonen ja Huru-Ukot vaanivat pisteen päässä. Stonehenget ovat jo menettäneet mahdollisuutensa välierä paikkaan, mutta Jääveivillä on vielä mahdollisuuksia nousta kolmanneksi. Tervetuloa katsomaan ja jännittämään tiukkoja pelejä.


Torstaina 15.12. klo 19 pelattiin välierä runkosarjan 2. ja 3. eli Huru-Ukkojen ja Matarmaan välillä. Pelin ratkaisut tapahtuivat 3. ja 4. päässä. Ensin Huru-Ukot ottivat viimeisen kiven turvin 3. päästä 3 pistettä. Seuraavassa päässä Matarmaa kuittasi kapteeni Matarmaan onnistuneella viimeisen kiven poistoheitolla peräti 4 pistettä. Kun seuraavassa päässä Matarmaa pystyi hienon suojarakentelun turvin varastamaan 1 pisteen, Huru-Ukkojen kapteeni Lehto katsoi parhaaksi kätellä. Näin Matarmaa kohtaa loppuottelussa Jalosen joukkueen ti 20.12. klo 19. Mainittakoon, että Matarmaan joukkueessa pelasi matkoilla olevan Jouko Pihtilän tilalla Eeva Aaltonen. Toivottavasti saamme myös yleisöä seuraamaan todennäköisesti jännittävää loppuottelua, joulukiireistä huolimatta!


Tiistaina 20.12.klo 19 kohtasivat Jalosen ja Matarmaan joukkueet seuranmestaruusfinaalissa. Neljä ensimmäistä päätä sujuivat melko tasaisissa merkeissä, mutta 5. päässä Matarmaan joukkue onnistui rakentelemaan lähinnä Jalosen joukkueen epäonnistuneiden poistojen myötävaikutuksella oikean jättipotin, joka tuotti peräti 6 pistettä. Sen jälkeiset pari päätä olivat lähinnä kosmetiikkaa, ja 7. pään jälkeen Jalosen joukkue päätti kätellä. Näin Matarmaan joukkue nousi jälleen runkosarjan vaikeuksien jälkeen seuranmestaruuteen.

 
Sarjataulukko ja tulokset

 

Seuran mestaruuskilpailuihin osallistuu 5 joukkuetta: Huru-Ukot, Stonehenget, Matarmaa, Jalonen ja Jääveivi. Pelataan yksinkertainen runkosarja, jonka voittaja pääsee suoraan finaaliin. Runkosarjan 2. ja 3. pelaavat välierän, jonka voittaja pääsee finaaliin. Finaalin voittaja on Curling Club Loimaan seuranmestari 2011. Finaali pelataan Loimaan Curlingputkessa lauantaina 17.12. klo 15.




Matarmaan joukkueella hyvä viikonloppu Kisakalliossa

 

SM-sarjan I-divisioona jatkui 18-20.11. Kisakallion Urheiluopistossa Lohjalla. Matarmaan joukkue pelasi ihan kelvolliset pelit. Voitot väännettiin Rosilaisen, Stenmanin ja Tähtisen joukkueista. "Paikallisvastustaja" Tähtisen joukkue Naantalista joutui tällä kertaa nöyrtymään murskaluvuin 9-0. Kovat Rissasen ja Kausteen joukkueetkin pystyttiin haastamaan kohtalaisen hyvin, vaikka tappiot vielä tällä kertaa tulivatkin, tosin Kausteelle vasta viimeisellä kivellä. Matarmaan joukkue on tällä hetkellä sarjassa 4. sijalla eli menossa tällä hetkellä ylempään loppusarjaan. Ratkaisevat neljä peliä pelataan tammikuussa Vierumäellä.
Joukkueessa pelasivat Kisakalliossa Mika Matarmaan lisäksi Jouko ja Pertti Pihtilä sekä Jarmo Lintukangas. Sunnuntain kaksi peliä pelasi Matarmaan tilalla Eino Merta.

I-divisioonan paikka karsinnoista


Mika Matarmaan kipparoima seuramme joukkue pelasi vahvasti miesten SM-sarjakarsinnoissa Kangasniemellä kuluvana viikonloppuna 7.-9.10. Ainoa tappio tuli tiukassa ottelussa Iiro Sipolan kipparoimaa nuorten
maajoukkuetta vastaan. Tämä tarkoitti sitä, että muutaman vuoden metsästetty I-divisioonan paikka varmistui. Joukkue pääsee kamppailemaan vielä yhdestä jaossa olevasta mestaruussarjapaikasta kahden viikon päästä Oulunkylässä. Joukkueessa pelasivat Kangasniemellä: Erkki Mäkeläinen, Pertti Pihtilä, Jarmo Lintukangas ja Mika Matarmaa. Joukkueeseen kuuluvat lisäksi tällä kertaa "lepovuorossa" olleet Eino Merta ja Jouko Pihtilä. Seura onnittelee historiallisesta suorituksesta!




Kiitos kuluneesta vuodesta ja hyvää joulua seuran jäsenille ja yhteistyökumppaneille!




 




L
 

blankblankblank
blank

© Curling Club Loimaa - Trival Oy